Instalatie ventilare DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    Instalatie ventilare DIY

    Va salut din nou.
    Am citit o gramada de topicuri related to acest subiect, si aici si in alte parti dar as vrea sa fac si eu unul putin diferit.
    Nu vreau sa discut acum despre recuperatoare de caldura si alte lucruri ci doar de anumite calcule estimari.
    Ceea ce doresc sa fac este sa am un sistem de ventilare pentru casa, un sistem care sa poata aduce un aport de aer proaspat in interior. Este evident ca voi ajunge si la recuperator de caldura si altele conexe dar as vrea sa incep cu partea de "proiectare ca sa spun asa".
    Doresc sa mentionez din start ca nu voi apela la un proiectant autorizat din simplul motiv ca nu mai dispun acum de bani pentru acest lucru, nu am prevazut asta de la inceput si nici nu voi avea banii necesari sa o fac functionala pana la terminarea lucrarilor. Ceea ce doresc sa fac este sa montez tubulatura pentru a nu mai face iar santier peste 1 sau 2 ani cand voi avea probabil posibilitatea sa continui si sa finalizez acest proiect.

    Din motive de spatiu ma gandesc sa merg cu tubulatura de 90 de mm.
    Alta idee pe care o iau in considerare este de a trage toate tuburile separat pana in mansarda unde am reusit sa fac un spatiu de aprox 1.5m x 2.5m care va fi dedicat pentru ventilatie (ventilatoare, recuperatoare, incalzitoare etc)

    O sa revin in scurt timp cu planurile casei pentru a va indica unde intentionez sa pun gurile de ventilare dar pana atunci as vrea sa ma lamuresc cu privire la anumite formule de calcul

    1 - cum calculez cati m3/h pot transporta prin tubul de 80mm la o viteza de max 3m/s ?
    2 - cum calculez pierderile de presiune date de lungime si coturi astfel incat sa pot alege ventilatorul?

    Multumesc si revin cu planurile si propunerea de asezare a gurilor
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6868

    #2
    Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

    Inainte de orice , calculati consumul ( viitor ) de curent si veti constata ca nu este rentabil deloc . Daca tot doriti ventilare faceti-o cu geamul deschis - parerea mea.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • davidb
      Membru
      • 03.dec.2012
      • 205

      #3
      Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

      @coby - multumesc de sfat dar as dori sa ramanem la subiect. Nu contest ce spui tu, poate ca ai dreptate, nu am calculat inca asta dar decizia este luata si vreau sa trag tuburile in aproximativ 2 saptamani. Ca le voi folosi sau nu in final....vad eu

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #4
        Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

        La subiect postez : tubulatura de 90 ?? Nu e buna ( prea mica ) . Nu zic cu rautate ci va atrag atentia la niste aspecte importante ; in instalatiile de ventilare nu se face compromis la multe si daca tot doriti sa investiti ceva banuti macar sa fie conform necesitatii (sa nu va treziti ca ati facut rabat la diametrul tevilor si instalatia sa nu functioneze in parametri ) . Asta doar o prima observatie pertinenta ; studiati bine ce si cum inainte de a actiona .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • davidb
          Membru
          • 03.dec.2012
          • 205

          #5
          Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

          Nu am dorit sa va supar in vre un fel - imi cer scuze daca asa a sunat.
          Din acest motiv am cerut ajutor cu privire la formule si o sa atasez si planurile casei...
          Vedem ce iese cand vom avea ceva formule si pot calcula niste lucruri concrete

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            #6
            Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

            Este corecta aceasta formula pentru debit?

            Q=A*v ?

            Daca ar fi corecta atunci printr-un tub de 90mm diametru as avea un debit de aprox 0.019 m3/s => 68.67 m3/h

            Daca luam un tub de 110mm diametru as avea un debit de aprox 0.028 m3/s => 102.5 m3/h

            Este corect ce am scris mai sus sau bat campii?

            Comentariu

            • florianvasile
              Incepator
              • 19.ian.2016
              • 58

              #7
              Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

              buna ziua
              da este ...aprox corect !
              va recomand diametru mai mare pentru ca la acelasi debit viteza este mai mica deci si zgomotul este mai mic. iar in incaperi se va simti mai putin curentul de aer .
              alegeti o conducta la care veti gasi usor grile cu sau fara obturator etc

              Comentariu

              • lisapet
                Membru Marcant
                • 02.ian.2012
                • 462

                #8
                Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                Postat în original de davidb
                Va salut din nou.
                ...Doresc sa mentionez din start ca nu voi apela la un proiectant autorizat din simplul motiv ca nu mai dispun acum de bani pentru acest lucru, nu am prevazut asta de la inceput si nici nu voi avea banii necesari sa o fac functionala pana la terminarea lucrarilor. Ceea ce doresc sa fac este sa montez tubulatura pentru a nu mai face iar santier peste 1 sau 2 ani cand voi avea probabil posibilitatea sa continui si sa finalizez acest proiect...
                Un proiect costa intre 3 si 5% din valoarea investitiei, daca d-ta nu ai nici macar 5% din valoarea investitiei nu crezi ca e cam riscant sa intri in acest joc? Eu unul nu m-as baga..

                Comentariu

                • davidb
                  Membru
                  • 03.dec.2012
                  • 205

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                  Aveti perfecta dreptate, de aceea probabil nici nu voi intra...
                  problema principala este ca mi se pare foarte complicat acum sa trag eventualele conducte de aer in ideea in care nu am prevazut asta de la inceput cum am facut pentru restul, iar asta s ar putea sa fie motivul principal .

                  In al doilea rand pretul de 3-5% din valoarea investitiei, daca va referiti la investitia totala, mi se pare enorm pentru un proiect de ventilatie pt o casa de 250m2. Eu cred ca valoarea investitiei este foarte subiectiva si va spun de ce. Eu personal am cam mers pe calitate in alegerea materialelor si nu am prea facut compromisuri, mai am cateva topice deschise aici. Ce nu a iesit bine din prima am preferat sa refac nu sa carpesc, ceea ce a insemnat sau inseamna costuri.

                  3% din 150000 de exemplu inseamna 4500 de euro...atat sa coste un proiect de ventilatie pt o casa cu 3 dormitoare, living, bucatarie, 3 bai si o mansarda open space? Daca asta e pretul doar pentru proiect renunt de acum...

                  Va multumesc de raspuns oricum

                  Comentariu

                  • florianvasile
                    Incepator
                    • 19.ian.2016
                    • 58

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                    In al doilea rand pretul de 3-5% din valoarea investitiei, daca va referiti la investitia totala
                    buna ziua ...eu nu cred ca este bine sa calculam ...ca procent din investitia totala ...ci doar ca investitie !
                    fiecare este liber sa isi aleaga modul in care isi rezolva confortul !
                    parerea mea este ca foarte bine facetzi ca va informati si luatzi in calcul toate variantele !

                    Comentariu

                    • davidb
                      Membru
                      • 03.dec.2012
                      • 205

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                      Poate am inteles eu gresit raspunsul dumneavoastra dar putem face altfel. O sa postez planurile casei, imi puteti da un pret pentru proiect?

                      Comentariu

                      • florianvasile
                        Incepator
                        • 19.ian.2016
                        • 58

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                        desigur voi incerca sper sa gasesc solutia optima !

                        Comentariu

                        • davidb
                          Membru
                          • 03.dec.2012
                          • 205

                          #13
                          Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                          V-am atasat planurile.

                          Dupa multe zile de gandire nu stiu daca totusi voi merge mai departe dat fiind faptul ca nu cred ca voi gasi o solutie optima pentru a trece cu tubulatura...
                          Din ce au spus colegii mai sus si din ce am vazut pe alte topice se aduna ceva tubulatura si pur si simplu nu cred ca am pe unde sa o trag fara sa afectez design ul interior unde m am ferit cat am putut de masti de rigips la vedere...

                          Daca nu e prea mult si imi puteti sugera un draft macar pentru tubulatura ....va multumesc

                          Ca idee eu ma gandeam ca toate tuburile sa se intalneasca sus in mansarda in camera mica de langa terasa...as putea dedica acel spatiu pentru asta dar la cate se aduna....

                          vad ca nu merge sa atasez dwg, am pus fisierul aici

                          Comentariu

                          • florianvasile
                            Incepator
                            • 19.ian.2016
                            • 58

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                            imi [pare tare rau nu am reusit sa descarc nimic in afara de reclame ....

                            Comentariu

                            • davidb
                              Membru
                              • 03.dec.2012
                              • 205

                              #15
                              Răspuns la: Instalatie ventilare DIY

                              Nu stiu de ce. Puteti sa imi dati o adresa de email pe pm va rog? Si va trimit dwg ul acolo cand ajung acasa

                              Va multumesc frumos

                              Comentariu

                              Procesare...